“מרחב פשוט ובטוח”

תערוכת פוטותרפיה במוזאון הפתוח לצילום בגן התעשייה תל-חי

פתיחה: מוצ”ש 18.2.2017, בשעה 19:00, נעילה 4.3.2017

מנהלות אומנותית- דנה בירן ובשמת הראובני-זאבי

התערוכה הקבוצתית “מרחב פשוט ובטוח  A simple and safe space”, לוקחת את הדימויים הויזואליים ויוצקת לתוכם את התהליך שעברו המשתתפות במהלך הסמינר. התערוכה מגוונת מאד מבחינת המדיומים בהם נעשה שימוש, על מנת להעביר את הרגש והלך הרוח של המשתתפות.

בתערוכה שני מייצגים העושים שימוש בעצמים מעולם הטבע וארון הבגדים, המשלבים בהם דימויים ויזואליים, שש תמונות תלת ממד בשילוב פרספקס, 41 תמונות בהדפסה על קנבס ו- pvc ושתי עבודות וידאו.

“חלק מהמוטיבים והמחשבות שחזרו על עצמן בין משתתפות הסמינר, היה הרצון בפשטות ולכן נבחר  השם לתערוכה “מרחב פשוט ובטוח  A simple and safe space”. החלל שבו מציגה התערוכה

 מייצג עבורנו בדיוק את זה” אומרת דנה בירן.

בתוך החלל של המוזאון היחיד בארץ המוקדש לצילום, התקיים סמינר לפוטותרפיה, לצלמים, אנשי טיפול וחינוך. המשתתפות ממקומות שונים בארץ, הגיעו ללמוד ולהתנסות במרחב הפוטותרפיה וההתבוננות המודעת שהיא מציעה. דנה בירן, מנחת הסמינר, פוטותרפיסטית והמנהלת האמנותית של התערוכה, אומרת, כי לקיום הסמינר במוזאון היתה חשיבות כפולה, מצד אחד המשתתפות פעלו בנוכחות תמונות מהוקצעות, מדויקות ומרגשות ומצד שני בנוכחות ההיסטוריה של הצילום, מהקמרה אובסקורה ועד למצלמות הישנות מהמאות הקודמות. עוד אומרת בירן, כי הטכנולוגיה ש”איימה” לעתים על המשתתפות מבחינת היכולות הטכנולוגיות לשליטה בצילום, התגמדה לנוכח מכשירי הצילום העתיקים.

בכיסו של כל אחד ואחת מאתנו נמצאת הזדמנות טיפולית, בין אם זה בתמונות במצלמה הדיגיטלית או במצלמת הטלפון הנייד. כאשר הקושי הטכנולוגי לא מהווה מכשול, התת מודע חופשי ליצור דימויים אותנטיים ומשמעותיים. הצהרת הכוונות של דנה בירן מנחת הסמינר, משתתפות הסמינר והנהלת המוזאון הינה שהפוטותרפיה מהווה את השלב הבא של הצילום.

רולנד בארת’ דיבר על כך שכשמצלמים אנחנו כמו התינוק האומר – תיראו את זה!

בפוטותרפיה אנחנו מנסים להבין ולהתבונן כל הזמן בסיבה שבגללה אנחנו רוצים שיראו – את זה! להתבונן התבוננות מודעת בדימויים אותם אנו מצלמים ולהבין מה מעסיק, מטריד ומרגש אותנו.

ד.ו ויניקוט דיבר על המרחב הפוטנציאלי שבין האם לתינוק שלה. בפוטותרפיה אנחנו שואפים לקיים מרחב כזה בין המטופל למטפל או במרחב הקבוצתי, באמצעות השימוש בדימויים חזותיים. שלכל אחד יהיה מרחב בטוח לחקור את הנראות שלו ואת היחסים שלו בעיני עצמו ובעיני הסביבה, דרך השימוש בדימויים החזותיים שכל אחד מביא. תמונות שצולמו במהלך המפגשים, בין המפגשים, תמונות ילדות וצילומי פורטרט מבוימים.

שעות פתיחה: ב’-ה’ 16:00-08:00; שבת וחג 16:00-10:00; ראשון ושישי- סגור

כניסה בתשלום: מבוגר-22 ₪, ילד/סטודנט-18 ₪, פנסיונר-13 ₪, חיילים-חינם

המוזיאון הפתוח לצילום, גן התעשייה תל-חי –  04-6816702, www.omuseums.org.il

מוזיאון הצילום בתל חי - תערוכה

מוזיאון הצילום בתל חי – תערוכה

סטודיו ויטי פיתוח אתרים
סינמה מעלות