תערוכה חדשה בגלריה לאמנות בקיבוץ מחניים אשר בגליל העליון

יונתן  אופק    /     ב ע ל   כ נ ף       ציור  ופיסול]

אוצרת: נאוה הראל-שושני 

טל.  3274492- 052

   פתיחה :  שבת,     4.3.17 ,   בשעה  11:00

   נעילה  :   שבת,   22.4.17 ,   בשעה  14:00

הגלריה פתוחה בכל ימות השבוע – פרט ליום רביעי – ובשבת, בין השעות 10:00 – 14:00

מועדים אחרים, בתיאום עם:  יויו –   טל’  052-6065026   ||   דינה – טל’  052-606523

navash16@gmail.com

פרטי התקשרות עם האמן:

Jonathan Ofek    יונתן אופק

ofekjonathan@gmail.com

www.Jonathanofek.co.il

Tel-  +972-(0)54-7474208

Fax- +972-(0)4-6889104

גלריה מחניים - יונתן אופק

גלריה מחניים – יונתן אופק


גלריה מחניים - יונתן אופק

גלריה מחניים – יונתן אופק


גלריה מחניים - יונתן אופק

גלריה מחניים – יונתן אופק

יונתן אופק   /    בעל כנף

אופק מציג בתערוכה זו ציורים ופסלים.

הציורים בתערוכה הם חלק מגוף עבודות גדול ומתמשך שנושאו בכלליות הוא “עורבים”. אופק חוקר, מצייר ומפסל עורבים מילדות ובעברו אף גידל עורב כחיית מחמד. הכרותו עימם מושרשת ובלתי אמצעית. העורב, יש שנתפס בטעות  כבעל חיים המייצג רוע, הטרדה וכוונות זדון, יונתן מוצא בו דבר אחר, בן לוויה ועד נאמן.

כאמן, מחלוקות והפכים מפעילים ומסקרנים אותו. נראה שהוא מחפש את הנתיב העקלקל, הלא מובן מאליו. ניגודים וסתירות – שחור ולבן שדרים בכפיפה אחת מושכים אותו. כך מטילים העורבים השחורים שבציוריו צל לבן.

חלק מהציורים צוירו על גבי אבני צפחה ששמשו כרעפים. אלה נוצרו בזמן שהות האמן בצפון אירלנד. גם שם נקרתה דמות העורב בדרכו, הפעם כגלגול של אלה דומיננטית במיתולוגיה הקלטית של אירלנד וכעורבי מזרע בשדות ועל גגות בתים.

השראה נוספת לעיסוק בעורבים ספג מאביו האמן אברהם אופק, שהיה מן האמנים הבולטים בארץ בתקופתו. העורבים אצל האב שימשו ככל הנראה לייצוג שליחים, מבשרי מלחמה, ישויות שבאות לומר לנו דברים שאיננו מודעים או ערים לקיומם.

נראה שבמרחב זה, בין מציאות לדמיון, בין חייתי לאנושי ובין דפי המיתולוגיות, נפגשים שני גופי העבודות – זה שבו מככבים העורבים וזה שעוסק במלאכים.

המלאכים המוצגים בתערוכה נדמה כי נוצרו כתגובה למציאות מורכבת ובה בין היתר תסכולים, חלומות ותהיות של אופק על עצמו ועל החברה; מהפערים שבין הרצוי למצוי ובין הנשגב ליום יומי. בגוף עבודות זה נראה כי אופק מונע  ממה שהוא מגדיר כ “כאב קיומי” או חיפוש משמעות. אלה ועוד הכתיבו פנייה לחומר [חימר] הבסיסי, הגולמי, הגס. הוא איתגר את החומר הפשוט ומתח אותו, לשיטתו, כמעט עד קצה גבול היכולת.

מכאן צמח שם התערוכה, המציב מתחת  לכנפיים את הבעל, אליל קדמון בעל מופעים רבים במיתולוגיות ובמסורות שונות. המלאכים והעורבים מתקיימים שניהם תחת אותן מערכות יצירה: חומריים, נגישים ובה בעת קמאיים.

 יונתן אופק עסוק בחיפוש, הוא תר אחרי הקשר בין החומר לרוח, בין הקו לכתם ובין האמנות הקדמונית המסורתית לזו העכשווית. הוא רוצה להאמין שהוא אמן שאינו כפוף לחוקים חיצוניים, תקנות או מגבלות, נאמן רק לחומר, לטכניקה ולרוח האדם.

נאוה הראל-שושני

סטודיו ויטי פיתוח אתרים
סינמה מעלות